Credit Suisse odbiera 50 miliardów franków pomocy od SBN

Credit Suisse odbiera 50 miliardów franków pomocy od SBN

Szwajcarski Bank Centralny w środę 15 marca 2023 roku, zadeklarował awaryjną pomoc w wysokości 50 miliardów franków dla Credit Suisse, w celu poprawienia płynności po fali wypłat deponentów swoich środków z rachunków w wymienionym banku. Długo na ruch banku nie trzeba było czekać. Już następnego dnia, z samego ranka 16 marca 2023 roku, czyli w czwartek, Credit Suisse poprosiło o pomoc w wymienionej sumie. Dzięki temu, bank ponownie spełnia wymogi kapitałowe, które gwarantują płynność. Przeprowadzona operacja finansowa powoduje że Szwajcarski Bank Centralny uratował płynność Credit Suisse.

Credit Suisse ogólnie nie jest zagrożonym bankiem, problemy pojawiły się po upadku amerykańskiego banku Silicon Valley Bank. Panika wynikła z tego powodu, doprowadziła do masowych wypłat funduszy z rachunków rozliczeniowych firm oraz osób prywatnych. Fale wyprowadzania środków przez deponentów zachwiała płynnością instytucji. Jednak bank nadal jest wypłacalny, jednak bez pomocy ze strony Szwajcarskiego Banku Centralnego, Credit Suisse zostanie zmuszone do sprzedaży aktywów po zaniżonych cenach a to wpłynie na zaksięgowanie straty banku co doprowadzi do kolejnej fali wyprowadzania środków przez deponentów. W ten właśnie sposób upadł amerykański SVB.

Szwajcarski Bank Centralny, nie chce dopuścić do upadku tak wielkiego banku, gdyż wiąż się to z ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Jako że bank jest bezpieczny pod względem wypłacalności a jedynie wszedł w alarmowy poziom płynności, jego sytuacja nie jest zła, a pomoc systemowa została dodatkowo zabezpieczona na reprezentatywnych aktywach banku.

Krótka historia banków została właśnie wzbogacona o kolejny epizod. Działania Szwajcarskiego Banku Centralnego z pewnością zostaną odnotowane w pamięci inwestorów jako ruch który uspokoił rynki finansowe w Europie i nie pozwolił na rozlanie się kryzysu finansowego po tej stronie oceanu.

Czy to już koniec kłopotów ?

Obecnie nie wiadomo jak dużo instytucji finansowych zostanie poddanych testowi na płynność. Wymagania kapitałowe w Europie dla banków są znacznie wyższe niż w Ameryce. Dlatego banki Europejskie powinny być bardziej odporne na odpływ gotówki z kont klientów. Jednak należy pamiętać że banki inwestują pieniądze, które im powierzamy. Dlatego wzmożony atak na oddziały banków w celu wypłaty swoich pieniędzy, może doprowadzić w skrajnych przypadkach do kolejnych zamknięć mniejszych banków.

 

wróć