Historia banków na świecie

Kiedy i gdzie powstał pierwszy bank?

Informację tą zaczerpnęliśmy z Encyklopedii PWN. Wiarygodne informacje podają iż pierwszy bank utworzono w 1156 r. w Wenecji czyli we Włoszech. Następnie powstały inne, podobne włoskie banki, które rozwijały się przede wszystkim we Florencji w XIII i XIV w., miały charakter spółek rodzinnych (m.in. Bardich, Datinich) z filiami w najważniejszych miastach europejskich. Instytucje te lokowały swój kapitał nie tylko w produkcję sukna i handel lub pośrednictwo w przesyłaniu pieniędzy na duże odległości, ale też udzielały pożyczek, nawet królom Anglii i Aragonii.
 
W różnych rejonach europy pojawiały się też instytucje bankowe zakładane przez zamożnych lokalnych mieszkańców. Idea była prosta, aby chronić pieniądze przed rabusiami, należało zbudować odpowiednio zabezpieczony budynek, w którym składowano nadwyżki pieniężne. Takie banki, pobierały jedynie opłaty od przechowywanych pieniędzy na poczet rachunków oraz ochrony. Dzięki temu pieniądze miały być bezpieczne. Bank zarabiał jedynie na kosztach utrzymywania depozytu w bezpiecznym miejscu.
 
W Polsce tego typu banki nadal istnieją. Są to banki spółdzielcze, które skupiają się jedynie na przyjmowaniu wypłat oraz przechowywaniu pieniędzy swoich klientów w zamian za stałą opłatę miesięczną.
 

Wyprzedaż akcji banków lub spółek akcyjnych, daje szansę odkupić bardzo tanio udziały.

 Jednym z przydatnych narzędzi przy wyprzedażach akcji banków lub spółek akcyjnych jest kalkulator giełdowy, który umożliwia szybkie obliczanie zysku lub straty w przypadku zakupu udziałów po bardzo niskiej cenie. W takiej sytuacji warto dokładnie przeanalizować potencjalną wartość danego przedsiębiorstwa oraz zastanowić się, czy spadek cen akcji jest związany z jednorazowymi problemami finansowymi czy też z poważnymi trudnościami, które przyczynią się do dalszej straty wartości akcji. Ważne jest, aby podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie rzetelnych informacji, a kalkulator giełdowy może pomóc w tym procesie. Ostatecznie, wyprzedaż akcji banków lub spółek akcyjnych daje szansę odkupienia bardzo tanio udziałów, co może okazać się opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej.

Bank jako instytucja finansowa

Powstanie banków przyczyniło się do rozwoju handlu a tym samym do zwiększenia importu oraz w następstwie do eksportu. Kupcy, pożyczali pieniądze z instytucji finansowych i dzięki temu mogli sprowadzić więcej towarów co przekładało się na większe jednorazowe zyski. Nadwyżka pieniędzy mogła być zagospodarowana przez budownictwo oraz kolejne inwestycje co doprowadziło do rozkwitu handlu. Banki odegrały w tym przedsięwzięciu ogromną rolę. Bez pieniędzy które można było pożyczyć, cały rozwój maiłby znacznie dłuższą drogę. Owszem, banki nie robiły tego bez interesownie. Za swoje usługi pobierały ustalone prowizje i opłaty a tym samym mogły rozwijać swoją działalność.

 

wróć