Signature Bank to bank dla instytucji oraz osób prywatnych. Od kilku lat obsługiwał również "w czasie rzeczywistym", transakcje dokonywane przy pomocy kryptowalut. Bank służył prywatnym instytucjom finansowym oraz inwestorom do przewalutowania zwykłych pieniędzy na kryptowaluty. Signature Bank został 12 marca zamknięty przez FED i rząd USA. Signature Bank posiadał ponad 110 miliardów aktywów przy 89 miliardach depozytów swoich klientów. To oznacza że bank posiadał około 21 miliardów środków własnych.
Zarząd Signature Bank sugeruje że bank został zamknięty mimo stabilnej kondycji finansowej. Jednak rynek w dniu upadku Silicon Valley Bank, przecenił również akcje Signature Bank. Było to spowodowane prowadzonymi śledztwami w których Signature Bank był również stroną oraz ekspozycji na listy zastawne oraz obligacje skarbowe rządu USA, przez które doszło do zamieszania z SVB.
Rząd Stanów Zjednoczonych oraz FED (odpowiednik Polskiego KNF), zapewnił że wszystkie depozyty zostaną udostępnione ich właścicielom przy pomocy banku pomostowego który został stworzony przez FED. Jedynie akcjonariusze oraz właściciele obligacji bankowych ponieśli stratę i to całkowitą. Ich papiery wartościowe są obecnie warte zero dolarów. To trzecie tak wielkie zamknięcie instytucji finansowej w USA. Krótka historia banków pokazuje że takie zdarzenia nie są rzadkością. Jednak obecnie to wydarzenie mocno wpływa na postrzeganie bezpieczeństwa instytucji bankowych.
Zamknięcie trzech banków w USA to wstrząs dla rynków finansowych oraz zwykłych osób oszczędzających w tych instytucjach finansowych. Takie wydarzenie może skłonić ludzi do utraty zaufania do banków i przyspieszyć proces wypłaty depozytów, co z kolei może spowodować kryzys płynności w sektorze bankowym. Ponadto, utrata oszczędności przez osoby, które trzymały je w tych bankach, może spowodować poważne trudności finansowe dla nich i ich rodzin. Dlatego bardzo ważne jest, aby rządy i instytucje finansowe działały szybko i skutecznie, aby zminimalizować negatywne skutki zamknięcia banków dla rynków i dla samych klientów banków.
|