Fala wyprzedaży na większości giełd

Fala wyprzedaży na większości giełd

Na wszystkich giełdach akcji świata panuje czerwony kolor. Ludzie w panice wyprzedają akcje. Panuje panika bankowa. Dochodzi do masowego wyprowadzania pieniędzy z kont bankowych. Panika na niespotykaną do tej pory skalę opanowała niemalże cały świat. Drobni inwestorzy nie muszą się niczym martwić, tak jak w USA majątek jest chroniony do wysokości 250 tysięcy dolarów, tak i w Europie mamy ochronę do 100 000 Euro. Jednak osoby oraz firmy, które na rachunkach bankowych przetrzymują znacznie wyższe sumy, mają powód do zmartwień.

Panika z jaką mamy do czynienia, trwa już pełny tydzień. Dokładnie siedem dni temu upadł pierwszy bank co wywołało dyskusję. Zaraz pod dwóch następnych dniach ogłoszono upadek kolejnego banku SVB. Ten upadek uświadomił klientom banków, że systemowe podnoszenie stup procentowych doprowadziło przez przypadek do utraty wartości niektórych aktywów jakie kupują banki aby pomnażać pieniądze swoich klientów.

Przyczyną obecnej sytuacji jest upadek dwóch banków pod wpływem podnoszenia stóp procentowych

Utrata wartości aktywów w postaci listów zastawnych oraz obligacji skarbu państwa rządu USA, doprowadziła do utraty płynności SVB w zderzeniu z masowym wycofywaniem pieniędzy deponentów tego banku. Oczywiście doszło do tego przez złe zarządzanie portfelem aktywów, które bank zakupiłaby zarobić dodatkowe pieniądze.

Obecna wyprzedaż akcji na całym świecie dotyka również Polaków. Polska Giełda Papierów Wartościowych również od tygodnia świeci na czerwono. Praktycznie wszystkie spółki zostały dotknięte masową wyprzedażą. W efekcie, kolejne instytucje finansowe mogą zostać postawione pod ścianą. Najgroźniejsze jest obecnie uwalnianie paniki bankowej co skutkuje wycofywaniem pieniędzy z rachunków. To podcina skrzydła banków gdyż redukuje zdolność do płynności. Bank, gdy będzie zmuszony sprzedać część aktywów, które posiada, może stanąć na krawędzi dokładnie tak samo jak SVB z USA.

Banki w USA powinny posiadać większe rezerwy zapewniające płynność.

Obecna sytuacja jest też spowodowana zbyt małymi rezerwami, która mają zapewnić bankowi płynność, może to być jedna ze strategii, które należy wziąć pod uwagę dla zapewnienia stabilnej struktury finansowej. Zwiększenie rezerw banków może pomóc w utrzymaniu płynności w przypadku kryzysu lub niespodziewanego wydarzenia. Jednakże, decyzja o zwiększeniu rezerw powinna być ścisłe zbadana i dostosowana do konkretnej sytuacji ekonomicznej, ponieważ zbyt wysokie wymagania rezerw mogą wpłynąć na ograniczenie kredytowania co przełoży się na wzrost gospodarczy.

 

wróć