Piątkowa decyzja EBC o podwyżce stóp procentowych osłabiły Polskiego złotego

W piątek EBC zdecydowało o podniesieniu stopy procentowej o 0,5 %

W piątek Europejski Bank Centralny (EBC) podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co negatywnie wpłynęło na złotego. Wzrost stóp procentowych spowodował osłabienie wartości złotego w stosunku do innych walut. To obciążyło polską gospodarkę, ponieważ eksport jest teraz droższy dla zagranicznych nabywców. Dodatkowo utrudniło to polskim firmom pożyczanie pieniędzy z zagranicy. Decyzja EBC jest postrzegana przez wielu jako ruch mający na celu ochronę strefy euro przed inflacją i wzmocnienie jej waluty. Jednak dla Polski miała ona negatywne skutki i prawdopodobnie będzie je miała nadal, dopóki EBC nie cofnie swojej decyzji lub nie podejmie innych działań, które pomogą złagodzić obciążenia gospodarcze dla Polski.

 

W czwartek Amerykański FED też podniósł stopy procentowe

W czwartek amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła stopy procentowe, aby utrzymać w ryzach inflację. To już trzeci raz w tym roku, kiedy Fed podnosi stopy. Podwyżka była oczekiwana, a ruch ten sygnalizuje, że gospodarka amerykańska nadal się rozwija. Podwyżka stóp będzie miała prawdopodobnie wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych i inne koszty pożyczek dla konsumentów. Może mieć również wpływ na inwestycje, ponieważ wyższe stopy procentowe sprawiają, że obligacje są bardziej atrakcyjne niż akcje. Oznacza to, że inwestorzy mogą skłaniać się ku zakupowi obligacji i rezygnować z akcji. Wzrost stóp procentowych może również sprawić, że będzie trudniej pozyskać kapitał na inwestycje, ponieważ firmy będą musiały płacić wyższe odsetki za pożyczone pieniądze.

 

Wojna Rosji z Ukrainą już nie pompuje tak mocno inflacji

Ekonomiczne skutki wojny między Rosją a Ukrainą były znaczące, prowadząc do wzrostu inflacji na całym świecie. Ostatnie doniesienia sugerują jednak, że konflikt nie ma już tak silnego wpływu na ceny. Rządy Europy oraz USA wdrożyły środki zaradcze mające na celu ograniczenie inflacji, takie jak podniesienie stóp procentowych i ograniczenie ilości waluty w obiegu. Największym czynnikiem inflacyjnym związanym z wojną Rosji przeciw Ukrainie był wzrost cen związany z towarami energogennymi takimi jak gaz czy ropa. Wzrost cen tych towarów spowodował wzrost cen innych produktów i usług, co z kolei doprowadziło do wzrostu inflacji. Inne czynniki to ograniczenia handlu między Ukrainą a Rosją, które zostały nałożone przez Rosję oraz wojna na Ukrainie, która miała negatywny wpływ na gospodarkę Ukrainy. Wszystko to doprowadziło do wzrostu inflacji w całym regionie. Im większa pomoc dla Ukrainy tym większe szanse na to że Rosja stępi zęby i nie będzie przez kolejnych kilka lat mogła komukolwiek grozić.

 

wróć