Inwestycje na giełdzie to wielka niewiadoma. Ja mogę z swojego doświadczenia powiedzieć, że mam pecha i raczej nie powinienem grać na Giełdzie Papierów Wartościowych. Chodzi o to że mam taką przypadłość, a raczej pecha, że gdy kupuję akcje, ich wartość nie rośnie, zazwyczaj spada lub utrzymuje się w trendzie bocznym. Za to w momencie gdy sprzedam swoje udziały, te zaraz zyskują i to całkiem sporo. Zdarzyło się że raz czekałem aż pięć lat aby odzyskać większą cześć swojego kapitału który zainwestowałem w akcje Biotomu. Udało mi się odzyskać 95 % tego co zainwestowałem. Z wykresów wynikało że zaraz skończy się wzrost i raczej trzeba uciekać aby odzyskać to co już udało się odrobić aby nie zostać z papierem na kolejne lata. Tym czasem zaraz po sprzedaży akcji wspomnianej firmy, cena urosła z 7,30 na 15,40 zł. Taki o pech. Dzięki temu doświadczeniu nauczyłem się uśredniać cenę akcji aby szybciej wyjść z zyskiem z inwestycji po spadkach.
Kalkulator uśredniania ceny akcji, to narzędzie, które pozwoli szybko obliczyć skutki zlecenia kolejnej transakcji w przypadku gdy ceny akcji obniżają swoją wycenę. Giełda papierów wartościowych ma trzy stany, pierwszy to oczekiwana hossa, drugi to nieoczekiwana bessa oraz trend boczny, co oznacza że ceny nie zmieniają się znacznie w długim czasie. Czasami zdarza się że kupimy akcje w nieodpowiednim momencie. Na przykład, takim jak wskazałem w podsumowaniu dnia z lipca 2022 po wypowiedziach Sasina na temat podatku od nadmiernych zysków, gdy rynek zareagował natychmiastową wyprzedażą. Lub po wypowiedzi premiera Morawieckiego z 5 grudnia 2022 roku. Wielu inwestorów w tamtym momencie zostało z papierami, które utraciły wartość. Gdy mamy odwagę, możemy sprzedać udziały podczas wyprzedaży i odkupić gdy stracą jeszcze bardziej na swojej wartości. Czasami udaje się odkupić akcje w takiej przecenie, która niweluje całkowicie stratę początkową. Pamiętaj jednak o ryzyku, nigdy nie wiadomo czy za chwilę akcje które sprzedaliśmy przypadkiem nie odwrócą trendu na wzrostowy i w takim przypadku zostajemy ze stratą bez papieru który może odzyskać wartość.
Innym sposobem jest uśrednianie ceny akcji. Jest to najprościej mówiąc, kupowanie kolejnych partii akcji, po niższej cenie. Takie działanie powoduje uśrednienie ceny wszystkich akcji, które posiadamy w swoim portfelu danej spółki. Przy pomocy tego mechanizmu, uzyskujemy szybszy punkt wyjścia tak zwane 0, ponad którym zaczynamy zarabiać.
Jeśli chcesz, szybko i bezbłędnie wykonywać wszystkie obliczenia powiązane z kupnem oraz sprzedażą akcji na giełdzie papierów wartościowych, skorzystaj z kalkulatora giełdowego od FintachKalkulator.pl. Oblicz bezbłędnie koszty ponoszone podczas inwestowania w akcje. Narzędzie to jest przystosowane do wykonywania obliczeń złożonych nawet z kilkudziesięciu transakcji. Za pomocą naszego kalkulatora, szybko obliczysz wartości prowizji, którą musisz zapłacić oraz sumę podatku należą Urzędowi Skarbowemu.