Koszty ponoszone podczas inwestowania

Każdy inwestor musi ponosić koszty związane z inwestowaniem pieniędzy na giełdzie. Jest to związane bezpośrednio z giełda i biurem maklerskim. Każdy chce zarobić. Giełda i biuro maklerskie zarabiają na prowizji od przeprowadzanych transakcji. Podstawowe koszty podczas inwestowania swojego kapitału na rynkach akcji to prowizja. Wspomnianą prowizję musimy zapłacić za każdym razem gdy kupujemy akcje oraz gdy sprzedajemy swoje aktywa. W przypadku gdy sprzedajemy akcje z zyskiem, musimy dodatkowo zapłacić podatek od zysków z kapitału czyli podatek Belki. Jeśli chcemy samodzielnie obliczyć podatek od zysków z kapitału warto skorzystać z kalkulatora zysku z akcji. Skorzystaj z profesjonalnego narzędzia jakim jest kalkulator podatku od zysków z inwestycji. Wylicz prawidłowe sumy i przygotuj odpowiednią kwotę na opłacenie podatku na koniec roku. Podatek od zysków z GPW nie jest od razu pobierany tak jak podatek od dywidendy. Dlatego nie wydaj wszystkich zysków. Oblicz i zostaw odpowiednią kwotę w rezerwie na opłacenie podatku.

 

Jak obliczyć podatek z giełdy ?

Obliczanie podatku z giełdy może być bardzo zniechęcającym zadaniem. Jest to związane z koniecznością przeprowadzenia kilku operacji na kalkulatorze w odpowiedniej kolejności. Na szczęście dostępne są narzędzia i zasoby, które pomogą Ci dokładnie obliczyć należne Urzędowi Skarbowemu podatki. Na początek musisz określić, ile z Twojego zysku z giełdy jest dochodem podlegającym opodatkowaniu. Obejmuje to wszystkie pieniądze zarobione na handlu akcjami, jak również wszelkie zyski kapitałowe lub dywidendy. Po określeniu całkowitego dochodu podlegającego opodatkowaniu, możesz użyć kalkulatora giełdowego, aby oszacować, jaka część Twoich zysków podlega opodatkowaniu. Podatek od zysków z kapitału to obecnie (rok 2022) 19 %. Dodatkowo, jeśli zapłacili Państwo prowizję przy zakupie lub sprzedaży akcji, należy ją również uwzględnić przy obliczaniu podatku od zysków osiągniętych na giełdzie. Mając te informacje w ręku, powinieneś być w stanie znaleźć dokładne oszacowanie, ile pieniędzy jesteś winien w podatkach i złożyć je wraz z zeznaniem na czas. Aby obliczyć podatek należy od zysków z akcji, możesz skorzystać z FintechKalkulator.pl . Narzędzie to pozwala przy pomocy swojego oprogramowania na wyliczenie należnego podatku dla Urzędu Skarbowego. Zapisuj wszystkie sumy końcowe takie jak suma prowizji i podatków aby na koniec roku łatwiej wyliczyć swoje obciążenie fiskalne.

 

Ile podatku trzeba zapłacić?

Wysokość podatku, który musisz zapłacić, zależy od Twoich dochodów i miejsca zamieszkania. W Polsce podatki są pobierane na poziomie krajowym oraz lokalnym. Twój całkowity rachunek podatkowy zależy od tego, ile zarabiasz, do jakich odliczeń i kredytów się kwalifikujesz oraz od wszelkich podatków nałożonych przez władze podatkowe. W zależności od poziomu dochodów i innych czynników, możesz być zobowiązany do płacenia podatku dochodowego, podatku od samozatrudnienia, podatku od wynagrodzeń lub innych podatków takich jak od zysków z kapitału. My tutaj na użytek FintechKalkulator.pl, skupiamy się tylko na podatku Belki czyli podatku od zysków z kapitału. Od roku 2004 do czasu gdy napisałem ten artykuł (rok 2022), podatek od zysków z kapitały wynosi 19 %. Podatek ten obejmuje zyski z sprzedaży z zyskiem akcji, obligacji, odsetek od lokat oraz wypłat dywidendy od posiadanych udziałów w spółkach kapitałowych.

 

Mam stratę, czy muszę składać PIT?

Jeśli doświadczyłeś straty finansowej, to i tak jesteś zmuszony do złożenia deklaracji PIT. Zasada jest prosta, jeśli w ostatnim roku podatkowych czyli od 1 stycznia do 31 grudnia, udało się uzyskać dochód to masz obowiązek złożyć formularz PIT. Wysokość straty nie wpływa na obowiązek złożenia odpowiedniego formularza w Urzędzie Skarbowym. Generalnie, jeśli strata jest na tyle znacząca, że obniża dochód do opodatkowania poniżej obowiązującego progu podatkowego za dany rok, wówczas należy złożyć zeznanie PIT. Dodatkowo, jeśli strata jest związana z działalnością gospodarczą lub inwestycjami, wówczas możesz być zobowiązany do złożenia deklaracji PIT, nawet jeśli nie zmniejszy ona Twojego dochodu do opodatkowania poniżej obowiązującego progu podatkowego. Ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym księgowym lub specjalistą podatkowym, aby nie narobić sobie problemów. Często obywatele Polski, uważają, że jeśli PiT wychodzi na przysłowiowe „Zero”, to nie trzeba składać rozliczenia. Jest to błędne myślenie, które prowadzi do konsekwencji w postaci konieczności skłądania korekty zeznania a czasem zapłacenia nawet kary. Aby uniknąć kłopotów zapamiętaj, powszechną zasadą jest, że gdy osiągniesz dochód w danym roku podatkowym, należy złożyć PIT. Jedynie w przypadku gdy przez cały rok nie pracujesz, tym samym nie osiągasz zysków, to nie jesteś zobowiązany składać formularza podatkowego PIT.

wróć