Wyprzedaż akcji banków i nie tylko na Europejskich giełdach

Na giełdy akcji w Europie powrócił niepokój po ogłoszeniu kłopotów Deutsche Bank 

Ostatnio, na giełdach akcji w Europie powrócił niepokój po ogłoszeniu kłopotów Deutsche Bank. To niemieckie bankowo-inwestycyjne imperium ogłosiło spadek swojej odporności finansowej oraz utratę zysków w przeciągu ostatnich trzech miesięcy co, bez wątpienia, zaważyło na cenie akcji i wstrząsnęło rynkiem. Mimo to, Europejski Bank Centralny (EBC) poinformował, że wykaże twardą postawę wobec Niemców, pomagając takim bankom, jak Deutsche Bank w czasach kryzysu. W efekcie na rynkach przeważa teraz ostrożność, a inwestorzy uważają, że klientów niemieckiego banku czekają trudne czasy. W efekcie, pozostałe giełdy Europejskie odnotowały w piątek sporą przecenę. To kontynuacja spadków, które trwają od 8 marca 2023 roku.

Przejęcie Credit Suisse przez UBS Group AG tylko na chwilę uspokoiło rynki 

Przejęcie Credit Suisse przez UBS Group AG tylko na chwilę uspokoiło rynki. O ile akcje Credit Suisse wzrosły o 2,7% w piątek, po ogłoszeniu transakcji, o tyle w ciągu tygodnia przed tym wydarzeniem firma zanotowała spadek o 14%, w wyniku zagrożenia w postaci spowodowanej przez fundusz Archego Capital Management. Możliwe konsekwencje tej sytuacji zależą od skali zawirowań rynkowych, które dotknęłyby przemysł bankowy Szwajcarii - kraju, w którym pracy podejmuje się wiele osób w bankowości i finansach. Z tego względu, ważne jest, aby inwestorzy pojęli, że niezależnie od działań podjętych przez pojedyncze instytucje finansowe, trudno jest zabezpieczyć ryzyko w całym sektorze.

Kryzys bankowy nie jest głęboki, giełdy chcą iść do góry, przeszkadzają kolejne zagrożone instytucje

Kryzys bankowy jest z pewnością niepożądany i może wywołać ogromne straty finansowe dla wielu inwestorów. Na szczęście wydaje się, że obecnie nie jest on zbyt głęboki i nie powinien wywołać poważniejszych trudności dla większości banków i innych podmiotów finansowych. Na giełdach rządzi optymizm – inwestorzy chcą iść do góry i oczekują dobrych wyników. Przeszkodą dla ich planów mogą być kolejne zagrożone instytucje, które w przypadku kryzysu mogą wpłynąć na cały rynek. Z tego powodu ważne jest, aby instytucje finansowe działały ostrożnie i przede wszystkim z pełną odpowiedzialnością. Jednocześnie warto pamiętać, że rynek finansowy jest zawsze narażony na niepewność i zmienność, więc inwestorzy powinni zachować ostrożność i podejść do inwestycji z rozwagą.

 

wróć