8 i 10 marca 2023 upadły dwa banki w USA

Dwa banki upadły w jednym tygodniu w USA

To precedens ale też ogromne zaskoczenie dla rynków. Upadek aż dwóch banków nie jest ze sobą powiązany a przyczyny skrajnie różne. Jednak efekt końcowy, czyli panika wśród deponentów, postawił przysłowiową kropkę nad i. Pierwszy bank upadł z powodu złego zarządzania ryzykiem kredytowym i nadmiernym udzielaniem kredytów osobom niewypłacalnym. Miał on także problemy z pozyskaniem środków na utrzymanie płynności finansowej, co doprowadziło do wypłacenia wielu depozytów przez klientów.

Drugi bank natomiast upadł z powodu oszustwa finansowego dokonanego przez jego własnych pracowników, którzy fałszowali dokumenty i przeprowadzali nielegalne transakcje. Kiedy to wyszło na jaw, wiele osób zaczęło wypłacać swoje środki, aby uniknąć strat.

Nieistotne, co było bezpośrednią przyczyną upadku każdego z tych banków. To, co robi największą różnicę, to jak szybko i skutecznie podejmuje się działania mające na celu uspokojenie sytuacji i zapewnienie deponentom, że ich środki są bezpieczne. W przypadku tych banków, opóźnienie w reagowaniu tylko pogłębiło panikę i spowodowało większe straty.

Silvergate Bank

Silvergate Bank samodzielnie poddał się likwidacji. Po upadku giełdy FTX, Silvergate Bank miał poważne deficyty w swoich aktywach. Jednocześnie Silvergate Bank dokonywał kreatywnej księgowości oraz udzielał nielegalnych pożyczek. Większość malwersacji, można byłoby do dziś ukrywać, ale zamknięcie giełdy FTX, oraz odpływ deponentów doprowadził do technicznego bankructwa.
 

Silicon Valley Bank

Silicon Valley Bank miał inne problemy. Ten bank działał w śród firm tworzących nowe technologie, oraz finansował start-upy. To ryzykowne działanie często kończy się utratą funduszy którymi zarządzano. Jednocześnie udzielanie ryzykownych pożyczek było normą w SVB z powodu segmentu rynku jakim się ten bank zajmował. Jednak w tym przypadku przyczyną upadku była zbyt duża ekspozycja na długoterminowe obligacje skarbowe rządu USA. Po serii podwyżek stóp procentowych, co miało zatrzymać wzrost inflacji, obligacje skarbowe straciły na rentowności. Pech chciał że SVB zainwestował sporą sumę w obligacje rządu USA w czasie niskich stóp procentowych. Część inwestorów była świadoma zagrożenia co doprowadziło do wycofywania pieniędzy z rachunku bankowego w SVB. Przez dużą utratę pieniędzy, wycofanych przez deponentów, bank SVB był zmuszony sprzedać część obligacji przed terminem wykupu co doprowadziło do utraty 1,8 miliarda dolarów. Bank chciał uzupełnić kapitał po przez emisję nowej serii akcji, jednak oferta nie została wykupiona a rynek dowiedział się o kłopotach banku. To spowodowało u pozostałych klientów banku, chęć wycofania większej ilości pieniędzy, co doprowadziło do technicznej niewypłacalności.

 

Panika bankowa

W obu przypadkach, banki upadły po falowy wycofywaniu pieniędzy przez klientów trzymających depozyty w banku. Banki nie trzymają wszystkich aktywów jako pieniądze przygotowane do wypłaty. Pieniądze muszą pracować aby bank mógł oferować wynagrodzenie w postaci odsetek od zgromadzonych funduszy. Dlatego banki pożyczają pieniądze klientom, którzy potrzebują kredytu lub pożyczki, a przez to posiadają tylko część wpłaconych pieniędzy aby utrzymać płynność.

 

wróć