Podatek belki może zostać zmieniony

 

Co to jest podatek Belki ?

Aby rozmawiać rzeczowo w pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić co jest czym i do czego służy. W tym przypadku zajmujemy się tak zwanym podatkiem Belki czyli podatkiem od zysków kapitałowych (red. od zysków z kapitału). Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku i w pierwszym założeniu dotyczył tylko zysków z oszczędności czyli z lokat bankowych. Podatek Belki został wprowadzony przez rząd Leszka Millera w którym to Marek Belka był wicepremierem oraz ministrem finansów. Podatek Belki pierwsze i zarazem ostatnie modyfikacje przeszedł w 2004 roku czyli tylko dwa lata po wprowadzeniu. Początkowo podatek Belki z 2002 roku wynosił aż 20 % od zysków z lokat i oszczędności, zaś w 2004 roku rozszerzono katalog instrumentów od którego pobiera się podatek Belki na zyski z giełdy (GPW) i obligacji, jednocześnie obniżając wysokość daniny z 20 do 19 %. Od tamtego czasu nie ingerowano w tą daniną. Obecnie mamy 2022 rok i słyszymy że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce dokonać zmian i sonduje możliwe rozwiązania.

 

Jak obecnie widziane są zmiany w podatku Belki ?

Od strony inwestorów oraz zwykłych oszczędzających na lokatach bankowych, słychać jedynie chęci zlikwidowania całkowicie tego podatku. Tak naprawdę to obciążenie które drenuje kieszenie najbiedniejszym obywatelom Polski. Oczywiście podatek Belki jest też płacony przez zamożnych inwestorów i oszczędzających, jednak w ich przypadku utrata części zysku nie jest aż tak dotkliwa jak w sytuacji osoby niezamożnej.

 

Rząd ma w planach drobne kosmetyczne zmiany, przy założeniu braku uszczerbku dla budżetu Polski. Oczywiście trudno jest zrobić coś dobrego dla obywateli bez utraty zysków lub konieczności wydatkowania pieniędzy z budżetu kraju. Dlatego prace idą powoli i jak na razie znany jedynie plotki i poszlaki.

 

Zgodnie z założeniem obecnie opracowywanych zmian w podatku Belki, zostanie wprowadzony dolny limit od którego dopiero będzie naliczany podatek Belki. Ten manewr ma być ukłonem rządu w kierunku drobnych oszczędzających czyli żelaznego elektoratu partii Prawo i Sprawiedliwość (red. oba słowa nie mają ze sobą nic wspólnego). To nic innego jak wprowadzenie kwoty wolnej od podatku Belki. Wysokość kwoty wolnej, obecnie jest określana na poziomie 10 000 złotych na rok. To oznacza że dopiero suma zysków w danym roku powyżej kwoty 10 001 złotych będzie podlegała opodatkowaniu. Obecnie jeszcze nie wiadomo czy od sumy opodatkowanej będzie można odjąć kwotę wolną czyli 10 tysięcy złotych i liczyć podatek dopiero od nadwyżki od tej sumy. Wiadomo jedynie że kwotę zysków z kapitału do 10 000 złotych zgodnie z założeniem po wprowadzeniu zmian w ustawie będzie można pozostawić bez opodatkowania.

 

Zmianie ma też ulec wysokość podatku Belki

W trwających pracach nad zmianą w podatku Belki, toczą się dyskusje jak odzyskać utraconą sumę podatków. Oczywiście zapłacą osoby bardziej majętne, którym uda się zyskać więcej niż zakładana kwota wolna od podatku. Jednak nikt nie może założyć że te osoby będą więcej zarabiać aby zrównoważyć budżetowi kraju ubytek z tytułu wprowadzenia kwoty wolnej od podatku Belki. Obecnie od 2004 roku, podatek Belki wynosi 19 %. Jednak jeśli wejdą w życie zmiany to zgodnie z obecnym założeniem, wspomniany podatek będzie wynosił aż 20 %.

wróć